Ako zvládať emócie pohľadom čínskej medicíny

Ako zvládať emócie pohľadom čínskej medicíny

Teória čínskej medicíny chápe ľudské telo ako súčasť okolitého prostredia, v ktorom žijeme, a ktoré nás priamo ovplyvňuje. Znečistené životné prostredie, nevhodné stravovacie návyky, stále sa znižujúce kvalita potravín a hlavne silnejúca stresová záťaž. To všetko postupne oslabuje náš organizmus a vedie k disharmónii.

Podľa čínskej medicíny majú choroby príčinu zo 70% v našej psychike, v emóciách, z 20% v zlom stravovaní a len 10% sú faktory, ktoré nie sme schopní ovplyvniť. Z toho vyplýva, že to, ako zvládame alebo nezvládame naše emócie, ovplyvňuje naše zdravie a ak máme problémy so zvládaním emócií, môže to byť príčinou mnohých chorôb. Na mieste je teda otázka - sú emócie zlé? Nie sú. Podľa čínskej medicíny sú emócie úplne normálnym prejavom našich orgánov. Radosť je spojená so srdcom, starosti so slezinou, smútok s pľúcami, strach s obličkami a zloba s pečeňou. Emócie sú pre človeka životne dôležité. Sú bežnou reakciou organizmu na životné situácie, a to aj tie negatívne (bez emócie strachu by sme pravdepodobne neprežili dnešný deň - zrejme by nás na rušnej ulici prešlo auto).

Vedomie je v mysli, emócie v tele

Problém teda nie je v samotnom prežívaní emócií, ale v ich potláčaní či v ich nadmernom prežívaní . Až vtedy začínajú nášmu telu škodiť. Negatívne emócie blokujú našu prirodzenú Qi (čchi - životnú energiu), tá začne v tele stagnovať alebo prúdiť zlými cestami, čo vedie k disharmónii medzi orgánmi a následne k ťažkostiam na fyzickej úrovni. Emócie, ktoré sa snažíme vytesniť, vytvárajú v našom tele tzv. Energetickej zhluky, ktoré podľa čínskej medicíny predchádzajú vzniku chorôb. Z uvoľnených emócií vznikajú rôzne bolesti, úzkosti, nejasné pocity, ktoré tvoria základ telesným ochorením - najčastejšie autoimúnnej povahy.

Prístup k emóciám a spôsob ich spracovania je u každého veľmi individuálne. Niekto ich ľahko hodí za hlavu, iný ich v sebe dusí dlhé týždne. Všetko záleží na našej telesnej konštitúcii, na traumách z detstva, na vzťahoch v rodine, na sile alebo oslabenie jednotlivých orgánov. Existujú však osvedčené spôsoby, ako emócie lepšie zvládať.

Cesta sebauvedomenia

Je potrebné vedieť, že naše emócie nemôžeme riadiť. Môžeme im ale porozumieť, a tým nad nimi získať kontrolu tzn., Že sme schopní sa vedome rozhodnúť, akým spôsobom dovolíme emóciám ovplyvňovať naše konanie, náš vzťah k sebe a k okoliu. A tým, ako postupne budeme meniť váš vzťah k svetu, k sebe i k druhým, bude sa meniť aj naše vnímanie a s ním aj intenzita a druh emócií, ktoré budeme prežívať.

Sila byliniek

Cesta sebauvedomenie je dlhá a náročná. A nemusí byť pre každého. Čínska medicína si pre tieto prípady berie na pomoc bylinky. Dobre pomáhajú v situáciách, keď sa nekontrolované emócie, zvlášť v spojení s všadeprítomným stresom, začínajú negatívne prejavovať na zdraví. Problémy zhoršujúce sa stresom ako tráviace ťažkosti, rôzne tlaky, pnutie, úzkosti, neurózy, nesústredenosť, podráždenosť, predmenštruačný syndróm a pod. Sú podľa čínskej medicíny otázkou "stagnácie energie pečene" . Čínski lekári hovoria, že pečeň je orgán veľmi citlivý na silné či potlačované emócie a na to, keď je človek pod dlhodobým a silným stresom.

Už v 11. storočí čínski lekári prišli s bylinnou receptúrou Xiao Yao San, ktorá uvoľňuje energetické blokády v tele a dodnes je jednou z najpoužívanejších bylinných zmesí. Jej chytré zloženie vyrovnáva vzťah medzi "pečeňou a slezinou" - to znamená, že upokojuje emócie, pocity stiesnenosti, podráždenosti, ľahkú depresiu, pichanie či tlaky pod rebrami, nadúvanie najmä pri strese, tlmí bolesti hlavy, rieši predmenštruačný syndróm atď. 

Viac článkov o tradičnej čínskej medicíne nájdeš na cinsky-herbar.sk